Görüntü İşleme ve Endüstrideki Yeri

  Görüntü İşleme ve Endüstrideki Yeri
  2.744
  Görüntü Nedir?

  Görüntü, iki boyutlu ve üç boyutlu uzamsal sahnenin bir temsili değeridir. Sütünlar ve satırlar halinde ifade edilirler. Aynı zamanda bir matris ve/veya pikselidir. Dijital bir görüntü, resim, görüntü öğelerinden ve piksellerden oluşurlar. Piksel, dijital bir görüntünün unsurlarını belirtmede kullanılır.

  Görüntü işleme, aslında gelişmiş ve çözünürlüğü yüksek yararlı dijital bir veri elde etme ve ortaya çıkan veriyi mukayese etme, üzerinde bazı işlemler gerçekleştirme işlemidir. Günümüzde görüntü işleme her ne kadar dijital verilerle gerçekleştirilse de geçmişte analog olarak görüntü işleme yapılmaktaydı.

  Bir video karesi veya fotoğraf olarak girişin görüntü şeklinde olduğu ve çıkışın bu görüntü ile örtük görüntü veya bu verinin özelliklerini taşıyacağı bir sinyal türü de denmektedir.

  Görüntü işlemenin günlük hayatta ve endüstride bir çok kullanım alanı ve kullanım örnekleri bulunmaktadır.

  Görüntü İşleme Örnekleri:
  Yüz İfadesi Tanıma
  Kaynak: Bilgisayar Kullanıcılarına Yönelik Duygusal İfade Tespiti, Uğur AYVAZ, Hüseyin GÜRÜLER, BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERGİSİ, CİLT: 10, SAYI: 2, NİSAN 2017
  İnsan Hareketi İzleme ve Tanıma
  Kaynak: https://www.mygreatlearning.com/blog/digital-image-processing-explained/
  Deri ve Meme Kanseri
  Yüz Tanıma
  Trafik İzleme ve Denetleme
  Hava Fotoğrafçılığı ve Görüntülerin İşlenmesi – Google Haritalar Örnek Verilebilir
  Hedef Tanıma – Ordu Kuvvetleri
  Kaynak: https://www.mygreatlearning.com/blog/digital-image-processing-explained/
  Hedef Tanıma – Ordu Kuvvetleri
  Biyometrik Uygulamalar

  Endüstride genellikle nesne tanıma ve kalite kontrol işlemleri yapılmaktadır. İşletmemiz, referanslarımıza ve çalıştığımız kurumlara görüntü işlemeyi hem nesne tanıma da hem de kalite kontrol işlemlerinde kaliteli donanımlar kullanarak destek vermeye devam etmektedir.

  Teknik şartnamelere uygun en donanımlı en güvenilir ve en kaliteli kameralar ile görüntü işleme görevlerini ürettiğimiz makineler yerine getirmektedirler.

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.